بخش اقتصادی

وظایف و خدمات نمایندگی وزارت امور خارجه در استان اصفهان در حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری

1-1 اخذ اطلاعات مورد نیاز از طرفهای خارجی با کمک نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور.
1-2 بهره گیری از خدمات بخش اقتصادی سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران جهت معرفی پروژه های سرمایه گذاری استان به طرفهای خارجی و ایرانیان مقیم خارج از کشور.
1-3 تایید اسناد تجاری از قبیل صورتحساب، گواهی مبدا، گواهی بهداشت، اسناد بانکی و ...
1-4 معرفی ایرانیان خارج از کشور علاقمند به سرمایه گذاری در استان اصفهان در صورت درخواست آنان.
1-5 هماهنگی صدور روادید ورود و یا تجاری برای بازرگانان، کارشناسان و متخصصان فنی موسسات بازرگانی و سرمایه گذاران خارجی با معرفی مرکز یا شرکای ایرانی آنها از طریق اداره کل کنسولی وزارت امور خارجه.
1-6 صدور روادید 72 ساعته مستقیم در فرودگاه اصفهان برای سرمایه گذاران خارجی با معرفی مرکز یا شرکای ایرانی آنها.
1-7 تسهیل در صدور روادید کثیره المسافر شش ماهه یا یکساله برای سرمایه گذاران خارجی از طریق سفارتخانه های کشور براساس آیئن نامه های مصوب.
2- صدور انواع روادید تجاری
2-1 روادید ورود و یا تجاری
این روادید برای مخصصین، شخصیتهای علمی، دانشگاهی و اقتصادی از جمله بازرگانان، سرمایه گذاران، مدیران، کارشناسان و متخصصان فنی شرکتها و موسسات بازرگانی، دولتی، خصوصی و... که به منظور مذاکرات تجاری، خرید و فروش کالا، امور فنی کارخانجات، تبادلات علمی و غیره قصد سفر به جمهوری اسلامی ایران را دارند، صادر میگردد. آنان می توانند در صورت ارائه دعوتنامه از سوی طرف تجاری خود در ایران(حقیقی و حقوقی) تقاضای روادید ورود تجاری نمایند. قابل توجه است این دعوتنامه ها در دو فرم می باشد فرم های مزبور در بخش کنسولی وزارت امور خارجه در ایران و اتاق های بازرگانی کشور موجود میباشد.
فرم شماره یک پس تکمیل توسط شریک تجاری ایرانی از طریق پست یا نمابر به بخش های کنسولی نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور ارسال میگردد .
فرم شماره دو پس تکمیل برای درخواست کننده روادید (تبعه خارجی) فرستاده می شود. متقاضی روادید پس از اطمینان از دریاقت فرم ها جهت پیگیری روادید به نمایندگی های جمهوری لسلامی مراجعه مب نماید .
مدارک لازم جهت اخذ روادید تجاری
- تکمیل فرم درخواست روادید در نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور
- دعوتنامه رسمی طرف تجاری ایرانی .
- یک قطعه عکس 3*4 جدید بیو متریک .
- نامه درخواست روادید از طرف شرکت یا موسسه خارجی بعنوان نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران با تعیین اهداف و مدت سفر. .
- پرداخت هزینه روادید(متغیر بر اساس نوع کشور) .
2- روادید تجاری 72 ساعته (روادید فرودگاهی)
اتباع خارجی میتوانند از طریق این نوع روادید به مدت 72 ساعت در ایران اقامت نمایند. لازم به ذکر است بمنظور دریافت این نوع روادید، شریک و یا شرکت تجاری ایرانی میزبان حداقل سه روز قبل از پرواز طی نامه ای به اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه یا نمایندگی های داخلی وزارت امور خارجه در استان ها و ارائه مدارک مورد نیاز از جمله مشخصات فردی و پروازی متقاضی نسبت به اخذ مجوز های لازم اقدام نماید.پس از موافقت ، فرد متقاضی می تواند به ایران سفر نماید و هزینه روادید فرودگاهی در فرودگاه(توسط دفتر فرودگاهی نمایندگی های وزارت امور خارجه در استانها) اخذ خواهد شد.بمنظور تسهیل بیشتر در صدور روادید، اتباع خارجی(به حوزه کشور) می توانند پس از تکمیل و ارسال فرم درخواست روادید الکترونیکی از طریق پایگاه وزارت امور خارجه به نشانی www.visa.mfa.gov.ir و دریافت پاسخ مثبت ، به دفاتر گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه در فرودگاههای بین المللی ایران مراجعه وبا ارائه شماره مجوز روادید را دریافت نمایند. .
قابل توجه:
- حضور شریک تجاری و یا دعوت کننده ایرانی هنگام ورود مسافر در مرز ورودی ضروری می باشد. کلیه مراحل صدور این روادید در ایران انجام میشود .
- انباع کشورها(به جزء آمریکا و انگلیس و چند کشور دیگر، می توانند در فرودگاههای بین المللی ایران از جمله امام خمینی(ره)، اصفهان، شیراز، مشهد، کیش، قشم، بوشهر، تبریز، چابهار و... مبادرت به اخذ روادید تجاری 72 ساعته نمایند.
- تمدید روادید مطابق قانین و مقررات در صلاحیت اداره کل امور اتباع خارجی نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران است که در صورت موافقت تنها در داخل کشور قابل طرح و اقدام است .